Parafialna fundacja „Nostra Res Agitur” po raz kolejny zorganizowała sobotni wyjazd do miejsca kultu religijnego w naszym regionie. W dniu 21 listopada szesnastoosobowa grupa naszych parafian odwiedziła Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Jest to miejsce czci wyjątkowego wizerunku Matki Bożej, namalowanego na dece lipowej w XVI wieku. Widnieje na nim popiersie Matki Bożej na złoconym tle, z charakterystycznie odsłoniętym uchem, dlatego też Matkę Bożą Rokitniańską nazywa się Cierpliwie Słuchającą. Początkowo obraz przechodził na własność różnych zacnych rodów szlacheckich, by w końcu trafić do Kazimierza Jana Opalińskiego – opata cystersów w Bledzewie. W 1669 roku obraz został przewieziony do Rokitna i umieszczony w miejscowym kościele. W krótkim czasie, za sprawą wielu łask uzyskanych za wstawiennictwem Maryi, zyskał opinię cudownego.
Wizytę w Rokitnie rozpoczęliśmy od zwiedzenia muzeum, w którym zgromadzono wiele zabytków sztuki sakralnej i pamiątek, także tych najnowszych, związanych z pobytem św. Jana Pawła II. Następnie towarzyszący nam ksiądz przedstawił Bazylikę, w której obecnie znajduje się Cudowny Obraz i historię samego Obrazu. Po Mszy św. uwieczniliśmy się na pamiątkowej fotografii i udaliśmy się na przygotowany dla nas posiłek.
Ostatnim punktem pobytu był przejazd elektrycznymi pojazdami trasą Kalwarii Rokitniańskiej. Licząca 4,5 km długości Kalwaria położona wśród tysięcy drzew i krzewów, powstaje od 2000 roku z inicjatywy księdza kustosza Józefa Tomiaka. W budowie pozostaje jeszcze tylko kilka stacji, z największą – Grobu Pańskiego.
Pobyt w Rokitnie zakończyliśmy w miejscowej kawiarence racząc się herbatą i konfiturą z głogu rosnącego na obszarze Kalwarii. Owoce skrzętnie zbierane przez mieszkańców Rokitna i przetwarzane przez załogę Sanktuarium, dają dochód pozwalający na utrzymanie Kalwarii.
Zachęceni urokiem tego miejsca pragniemy tu powrócić któregoś lata, by w pełni podziwiać uroki zielonych i kwitnących przestrzeni Kalwarii i ogrodów rokitniańskich.