Przejdź do treści

Chór GAUDETE

Gaudete, gaudete, Christus est natus
ex Maria virgine, gaudete!

Radujcie się, radujcie, Chrystus się narodził
z Maryi dziewicy, radujcie się!

 

Chór GAUDETE przy parafii św. Andrzeja Apostoła powstał z inicjatywy ks. proboszcza Waldemara Szkudlarka w listopadzie 2014 r. Założycielem i dyrygentem została Ewa Wojtkowiak, która objęła posadę organistki w spławskim kościele. Chór początkowo liczył ok. 10 osób, w tym 2 panów i po raz pierwszy wystąpił zaledwie po trzech próbach podczas Świąt Bożego Narodzenia. Jednym z pierwszych utworów wtedy wykonanych była kolęda „Gaudete” z XVI w., od niej pochodzi nazwa chóru.

Pani Ewa prowadziła chór do 2017 r. ucząc nas nie tylko nowych utworów, ale także emisji głosu, świadomości, że całe ciało jest instrumentem i rozwijając naszą wyobraźnię muzyczną tak potrzebną przy śpiewaniu.

Najważniejsze wydarzenia w tym czasie to:

  • śpiew podczas Triduum Paschalnego
  • jasełka przygotowane razem ze scholą dziecięcą
  • udział w koncercie kolędowym podczas kiermaszu szkolnego w Szkole Podstawowej nr 61

Po rezygnacji Pani Ewy z funkcji organistki chór na ponad rok zawiesił działalność. Kilka osób pozostawało jednak w stałym kontakcie czekając na sprzyjające okoliczności, które umożliwiłyby reaktywację. Zdążyliśmy przez te 3 lata stworzyć silne więzi – ze sobą nawzajem i muzyką, która w dużym stopniu towarzyszy nam w życiu.

Okazja nadarzyła się we wrześniu 2018 r., gdy posadę organisty w naszej parafii objął Łukasz Maciejewski i podjął się reaktywacji naszego chóru. Nasz dyrektor i dyrygent w jednej osobie rzucił nas od razu na głębokie muzyczne wody nie zważając na nieśmiałe protesty, że chyba nie damy rady. Przekonał nas, że nie ma utworów zbyt trudnych tylko na niektóre potrzeba trochę więcej czasu.

Obecnie GAUDETE liczy kilkanaście osób, zarówno z pierwotnego składu jak i kilka nowych, z naszej i sąsiednich parafii. Wykonujemy utwory czterogłosowe, przede wszystkim sakralne (klasyczne oraz współczesnych kompozytorów) ale również z kręgu muzyki ludowej i rozrywkowej. Jesteśmy w różnym wieku, różnych profesji i zainteresowań, ale łączy nas pasja do śpiewania i chęć nauki. Część z nas ma już za sobą wcześniejsze doświadczenia w innych chórach a dla niektórych to pierwsza taka przygoda. Współpracujemy z chórem Cantus Familiaris z Chludowa, którego dyrektorem również jest Łukasz Maciejewski, wspieramy się nawzajem podczas większych występów.

Najważniejsze wydarzenia:

  • 02.02.2018 – występ 4 chórów w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Chludowie (Cantus Familiaris z Chludowa, Gaudete, Nazaret z parafii p.w. Świętej Rodziny w Poznaniu, Chór Kameralny Capella Musicae Antiquae Orientalis)
  • 31.05.2019 – śpiew podczas Mszy św. i czuwania w dniu nawiedzenia naszej parafii przez obraz Matki Boskiej Częstochowskiej
  • 18.08.2019 – udział w koncercie finałowym XIX Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE w Swarzędzu (wspólne wykonanie mazura z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, razem z Cantus Familiaris i chórem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, pod batutą Kasjana Drogosza)
  • 25-27.10.2019 – warsztaty muzyczne w Kęszycy Leśnej (z Cantus Familiaris)
  • 10.11.2020 – udział w obchodach Dnia Niepodległości w Chludowie, śpiew na Mszy oraz pod pomnikiem Romana Dmowskiego (pieśni patriotyczne)
  • 11.11.2020 – udział w wieczornicy patriotycznej w Spławiu z okazji Dnia Niepodległości
  • 01.12.2019 – występ na XIII Festiwalu Muzyki Sakralnej w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suchym Lesie, pod patronatem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego oraz Wójta Gminy Suchy Las
  • 11.01.2020 – spotkanie opłatkowe i wspólne śpiewanie kolęd zorganizowane przez Fundację Nostra Res Agitur
  • 01.06.2020 – rocznica peregrynacji obrazu w Spławiu, wykonanieAkatystu ku czci Bogrodzicy”
  • 3-5.07.2020 – warsztaty muzyczne w Skrzatuszu
24 grudnia  2020 r. ukazała się płyta chóru Gaudete zatytułowana „Spławskie kolędowanie”. Płyta wyjątkowa z kilku powodów:
– jest to nasza pierwsza płyta
– powstała w trudnym czasie, gdy ze względu na pandemię próby chóru odbywały się wyłącznie online; wiemy więc co to zdalne śpiewanie
– dochód z jej sprzedaży jest przeznaczony na remont kościoła w Spławiu. Zainteresowanie płytą przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, chociaż płyta wyszła z wytwórni w ostatniej chwili, w Wigilię rano. Zebrała pozytywne recenzje wśród osób zajmujących się zawodowo muzyką. Trafiła też do dystrybucji w zaprzyjaźnionych parafiach.
Nam  – chórzystom, przyniosła ogromną satysfakcję i motywację do dalszej pracy. Słuchając tej płyty zdajemy sobie sprawę z drobnych niedociągnięć. W niektórych miejscach mogło być równiej, głośniej, pewniej ale… nagraliśmy ją w 4 godziny, po jednej tylko wspólnej próbie na żywo, po miesiącach onlinowych spotkań, gdy budowaliśmy repertuar na popandemiczną rzeczywistość.Płyta zawiera 7 kolęd (2 z nich są powszechnie znane), w 3 językach, w różnej stylistyce. Chcieliśmy, żeby była różnorodna, tak jak my – chórzyści jesteśmy różni ale śpiewamy jednym… a właściwie – czterema głosami.
Koszt płyty to 30 zł.  Będzie znowu  sprzedawana w grudniu, ale chętni mogą ją nabyć wcześniej, kontaktując się z chórem lub panem organistą.
Czas pandemii : Chór Gaudete, podzielony ze względów bezpieczeństwa na 2 składy, zaśpiewał na Pasterce o północy oraz w II Święto Bożego Narodzenia (2020). 6 stycznia 2021, w Święto Trzech Króli wziął udział w parafialnym kolędowaniu transmitowanym na stronie parafii.
Wiosną w Wielki Piątek w polowych warunkach wykonaliśmy Mękę Pańską, a 15 sierpnia wykonaliśmy w Parafii pw. NMP Wniebowziętej
w Czerlejnie, wspólnie z tworzącą się tam grupą wokalną Akatyst ku czci Bogurodzicy. W listopadzie wspólnie z chórem Cantus Familiaris
z Chludowa przygotowaliśmy Wieczernicę Patriotyczną, którą wykonaliśmy w  sali świetlicy wiejskiej w Czerlejnku. Składała się ona w całości
z chóralnych wersji pieśni patriotycznych opracowanych przez L. Roka, F. Nowowiejskiego, St. Moniuszki.
(http://www.tukostrzyn.pl/odczytalismy-powolanie-w-naszych-sercach-czerlejno-i-czerlejnko-uczcily-swieto-niepodleglosci/)
Później gościliśmy znów w Suchym Lesie na kolejnym przeglądzie chóralnym, a wiosną 2022 roku daliśmy wspólny koncert z chórami Soli Deo oraz Cantus Familiarus poświęconym w całości muzyce pasyjnej wykonując utwory m. in. G. Pergolessiego, A. Lottiego, G. Deakbardosa. Wydarzenie to miało miejsce w Zamku Biedrusko.
  • 28.05.2022 mieliśmy całodniowe warsztaty z emisji głosu prowadzone przez p. Leszka Marciniaka znanego z sekstetu wokalnego Affabre concinui, które odbyliśmy z Zatomiu Nowym (Puszcza Notecka)
  • 5. 06.2022 śpiewaliśmy w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego w Sanktuarium Matko Bożej Tuleckiej na Mszy św. Jubileuszowej naszej chórzystki
  • 19.06.2022 śpiewaliśmy na Mszy św. udzielenia sakramentu bierzmowania przewodniczonej przez bp J. Glapiaka, gdzie wykonaliśmy m.in. Locus Iste A. Brucknera oraz Zdrowaś Królewno Wyborna A. Koszewskiego.
  • 11.11.2022 wystąpiliśmy wraz z chórem Cantus Familiaris w Kolegiacie Szamotulskiej na koncercie „Odcienie patriotyzmu”, oprócz nas śpiewały także chóry-Cantilena z Obornik Wlkp. dyr. R. Płócienniczak,  Koło śpiewacze „Lira” z Pniew dyr. U. Grzęda,  Chór „Vivace” z Pamiątkowa dyr. U.Grzęda, oraz Chór „Cantabile” z Szamotuł dyr. R. Skorwider. W programie koncertu były różnorodne utwory patriotyczne, oraz inne polskich kompozytorów i poetów.
  • 28.11.2022 śpiewaliśmy na Mszy św. odprawianej przez Arcybiskupa Stefana Gądeckiego, na której poświęcono nowy ołtarz.
  • 9.01.2023 odbył się wspólny koncert kolęd z Chórem Kameralnym Cappella Musicae Antique Orientalis pod dyr. prof. L. Zaborowskiego, zakończony wspólnym wykonaniem Shchedrika- M. Leontowich’a
  • w czerwcu 2023 roku mieliśmy wspólne weekendowe warsztaty w  Wągrowcu, na których szykowaliśmy dwie większe formy wokalno instrumentalne- Stabat Mater -G. Pergolessiego, oraz Magnificat A. Vivaldiego, które zostaną wykonane w niedalekiej przyszłości.
  • 27.08.2023-udział w koncercie muzyki organowej w Borui Kościelnej na rzecz ratowania tamtejszych organów z 1801 roku.
  • 19.11.2023- udział w XVI Festiwalu Muzyki Sakralnej Suchy Las
  • 17.12.2023- wykonanie wspólnie z chórem Cantus Familiaris, oraz solistami Magnificatu A.Vivaldiego w kościele na Spławiu.
  • 6.01.2024- Spławskie Kolędowanie- wspólnie chórem Rotondo- dyr. Natalia Sobkowiak
  • 7.04.2024- w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie- Koncert Magnificat, wspólnie z chórem Cantus Familiaris, solistami, oraz kwintetem smyczkowym.
  • 25.05.2024- udział w III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Sakralnej „Dona nobis pacem” w Wieruszowie.

Przed nami jeszcze wiele pracy, realizacji nowych pomysłów a przede wszystkim nieskończony muzyczny świat, do którego wkraczamy coraz pewniej, z nieustanną ciekawością i ochotą na więcej. Stale doskonalimy swój warsztat, żeby brzmieć jak najpiękniej. Doszliśmy już do etapu, gdy drobne niedociągnięcia nie zniechęcają, ale motywują do dalszej pracy.

Próby odbywają się w salce parafialnej, w czwartki w godz. 19:15-21.00. Zapraszamy osoby, które chciałyby do nas dołączyć i mają już doświadczenie chóralne.